لودسل و …

لودسل:

لودسل يك سنسور صنعتي است كه براي سنجش نيرو و گشتاور در صنعت مورد استفاده قرار مي گيرد. لودسل­ ها در اشكال متفاوت و دسته ­بندي­ هاي گوناگوني توليد مي­ شوند كه بنا به نوع كاربرد آن­ها نام­ هاي متفاوتي پيدا مي ­كنند كه در ادامه­ ي مقاله مختصراً به انواع لودسل­ ها و نحوه ­ي اندازه­ گيري آن­ها اشاره خواهيم كرد.

نحوه­ ي اندازه­ گيري لودسل­ ها:

اساسي­ ترين جزء تشكيل­ دهنده­ ي لودسل­ ها برد مقاومتي يا Strain Gage است كه اين برد متشكل از 4 عدد مقاومت متغير مي ­باشد كه به صورت پل وتستون قرار گرفته ­اند.

چنانچه بر اثر نيروي وارده تغيير طولي در مقاومت­ ها شكل­ گيرد تعادل ولتاژي آن­ها به هم خورده و بنا بر مقدار نيروي وارده ولتاژ بسيار ضعيفي در دو سر آن پل ايجاد مي­ گردد كه اين ولتاژ به نوعي تفسيري از نيروي مكانيكي در دنياي الكترونيك مي ­باشد.

اين ولتاژ ضعيف با يك وسيله الكترونيكي به نامTransmitter به سيگنال­ هاي استاندارد صنعتي تبديل مي­ گردد و همچنين براي آنكه مقدار نيروي وارده نيز مشخص گردد اين سيگنال توسط يك نمايشگر به زبان ارقام و اعداد تبديل خواهد شد.

كنتاكتور:

كنتاكتور يا كليد مغناطيسي به وسيله اي گفته مي شود كه تعدادي كنتاكت را وصل و يا قطع مي كند. كليد مغناطيسي همانطور كه از نامش پيداست با استفاده از خاصيت الكترومغناطيس عمليات قطع و وصل را انجام مي دهد. كنتاكتورها داراي سه كنتاكت اصلي و چند كنتاكت فرعي براي مدار فرمان مي باشند.

در مدارهاي فرمان، كنتاكتورها مهمترين قسمت بوده و هم اكنون در بيشتر ماشين هاي صنعتي و كنترل و راه اندازي آن ها از اين قطعه استفاده مي شود.
كنتاكتورها داراي انواع و اندازه هاي متفاوتي ميباشند. به عنوان مثال برخي از كنتاكتور ها به كوچكي يك دست بوده و داراي ولتاژ 24 ولت مي باشند اما برخي ديگر اندازه هايي تا حدود يك متر و همچنين ولتاژهايي در حدود چندين كيلوولت (چند هزار آمپر) را نيز شامل مي شوند.

منبع تغذيه:

منبع تغذيه به دستگاهي گفته مي شود كه نوعي از انرژي الكتريكي را به نوعي ديگر تبديل مي كند. اين دستگاه مي تواند انرژي مصرفي يك تا چند بار را تامين كند. منابع تغذيه مي توانند به صورت كاملا مجزا و يا به صورت متصل به بار به كار برده شوند.
مهمترين كاربرد منابع تغذيه تبديل برق AC (متناوب) به DC (مستقيم) مي باشد.

انواع منابع تغذيه:
در حالت كلي منبع تغذيه را مي توان به بخش منابع تغذيه خطي و منابع تغذيه سوئيچينگ تقسيم كرد.
يك منبع تغذيه خطي از نظر اندازه بسيار بزرگ و سنگين بوده و معمولا براي دستگاه هايي با جريان بالا استفاده مي شود. به دليل انجام عمليات تنظيم ولتاژ در منابع تغذيه خطي اين منابع داراي بازده پايينتري نسبت به منابع تغذيه سوئيچينگ مي باشند (كنترل انرژي با استفاده از مدار سوئيچينگ باعث افت ولتاژ كمتري مي¬شود).
يك منبع تغذيه سوئيچينگ كه از نظر ويژگي دقيقا هم رده با مدل خطي باشد، از لحاظ اندازه بسيار كوچكتر بوده و بازده خوبي را تامين مي كند اما پيچيدگي آن بيشتر است.

شمارنده دستگاهي است كه تعداد دفعات انجام يك رويداد يا فرآيند را ذخيره كرده و نمايش مي دهد. به وسيله اين دستگاه مي توانيد عمليات شمارش و كنترل تعداد محصولات را با دقت انجام دهيد.
اصطلاح شمارنده (counter) از كلمه شمارش كردن يا حساب كردن (count) گرفته شده است. براي مردم راحت است كه ده يا بيست جسم را به سادگي بشمارند، اما براي مقادير بيشتر، شمارش كردن دشوار مي شود. شمارنده ها وقتي به كار مردم مي آيند كه آن ها نياز به شمارش دقيق داشته باشند.

شمارنده هاي ديجيتال معمولا داراي دو وضعيت مختلف كاري مي باشند: در حالت اول (مد 1) دستگاه عددي را به عنوان نقطه شمارش نهايي دريافت مي كند و پس از شروع عمليات شمارش به محض رسيدن شمارنده به اين عدد رله خروجي دستگاه وصل مي گردد، در حالت دوم دستگاه فقط به عنوان شمارنده عمل مي نمايد، در اين حالت دستگاه خروجي ندارد. اين دستگاه ،دستگاهي بسيار پر كاربرد در صنايع توليدي مي باشد.

ساختمان كابل ها:
كابل ها بسته به نوع كاربردشان تنوع بسيار زيادي دارند. كابل هاي مورد استفاده در كاربردهاي مخابراتي و شبكه از نظر ساختمان و اجزاي تشكيل دهنده با كابل هاي قدرت موجود در صنعت برق تفاوت هاي زيادي دارند. در حالت كلي سيم و كابل داراي دو بخش اصلي هادي و عايق مي باشد كه باعث تقسيم بندي هاي مختلف كابل ها مي شود.
رايج ترين عايقي كه در سيم و كابل استفاده مي شود PVC (پلي وينيل كلرايد) است. P.V.C. داراي مزاياي زيادي مي باشد كه از جمله آن مي توان به منعطف بودن، ضد اشتعال بودن، قيمت مناسب، سادگي توليد و انبوه آن ها اشاره كرد. يكي ديگر از عايق هاي مورد استفاده در سيم و كابل ها PET (پلي اتيلن) است كه مشتعل بوده و در كاربردهاي خاص استفاده مي شود. نوعي ديگر از عايق ها پلاستيكي هستند كه به طور گسترده كاربردي ندارند.
با افزايش استفاده از انرژي الكتريكي، ولتاژهاي خط انتقال نيز رو به افزايش است. به منظور انتقال توان به مسافت هاي دور و بين كشورها، نياز به سيم و كابل هاي فشار قوي داريم تا بتواند در استفاده هاي شهري يا زيرزميني و دريايي به كار رود. امروزه ولتاژهاي قابل تحمل كابل ها تا 500 كيلو ولت نيز رسيده است.

ترمينال:

كمپاني Phoenix Contact هزينه زيادي را براي تحقيق و پژوهش در زمينه درمان و آگاهي بخشي سرطان سينه تحت عنوان پروژه «ريل هاي اميد» و كمپين هاي مربوط به آن صرف كرده است.
از وقتي كه ترمينال ماژولار در سال 1928 اختراع شد، Phoenix Contact گونه هاي مختلفي از محصولاتي كه به نوعي امضاي كمپاني محسوب مي شود را توليد كرده است، اما تا اكتبر سال 2014، كمپاني هيچ وقت يك ترمينال صورتي رنگ توليد نكرده بود. به افتخار ماه آگاهي بخشي سرطان سينه، Phoenix Contact يك نسخه صورتي رنگ از محبوب ترين محصولش، ترمينال UT4 توليد كرد كه باعث شد بيش از 1.430 دلار براي سازمان خيريه كومن (www.komen.org) جهت مبارزه با سرطان سينه جمع آوري شود. در جشنواره بين المللي انرژي خورشيدي كه از 17 تا 20 اكتبر 2014 در لاس وگاس برگزار شد، كمپاني Phoenix Contact از شركت كنندگان و غرفه داران خواست تا به جنبش خيريه آگاهي بخشي سرطان سينه بپيوندند و در حد توانشان به اين جنبش كمك مالي كنند. در ازاي اين كمك مالي، اهدا كنندگان مي توانستند نام خودشان را بر روي ترمينال صورتي Phoenix Contact با ماژيك بنويسند. هر كدام از اين ترمينال ها بعدا بر روي «ريل هاي اميد» قرار گرفتند. دويست و هشتاد و شش نفر كمك مالي كردند و كمپاني Phoenix Contact به ازاي هر كدام از اين كمك ها 5 دلار به جنبش كمك كرد.

نظرات بسته است

دسته بندی
لینک دوستان